Terror - stosowanie przemocy; gwałtu, okrucieństwa w celu zastraszenia kogoś.
Terroryzm - oddziaływanie za pomocą strachu, gwałtu, represji, groźby, stosowania terroru wobec kogoś, prześladowania.
Termin „terroryzm” wywodzi się z łac. słowa terror, które oznacza strach, przerażenie, trwogę oraz różne aspekty gwałtu i przemocy powodujące uczucie strachu.
Terroryzm to stosowanie przemocy, gwałtu, okrucieństwa w celu zastraszania kogoś.
W jęz. polskim wskazuje się 2 znaczenia tego słowa. Słowo „terror” oznacza „stosowanie przemocy, gwałtu, okrucieństwa w celu zastraszenia przeciwnika a także sam skutek takich zachowań w postaci strachu, grozy, trwogi lub zastraszenia.
W dobie globalizacji zjawisko, określane nazwą terroryzmu stało się problemem o międzynarodowym znaczeniu.
Działalność terrorystyczna stanowi zagrożenie nie tylko dla życia i własności poszczególnych jednostek. Jest poważnym problemem współczesnego świata, gdyż z uwagi na swoją istotę może zagrażać porządkowi społ. Stosunkom międzynarodowym, a przy zastosowaniu środków masowej zgłady wręcz istnieniu ludzkości.
Dlatego tez terroryzm uznaje się za akt gwałtu a znaczeniu międzynarodowym.
DEFINICJE TERRORYZMU:
Federalne biuro śledcze (FBI) za terroryzm uznaje bezprawne użycie siły lub przemocy wobec osób lub mienia w celu zastraszenia lub wywarcia przymusu na rząd ludność cywilną albo cześć ww. co zmierza do promocji celów politycznych lub społecznych.
Departament obrony USA - terroryzm-bezprawne użycie-lub groźba użycia-siły czy przemocy wobec osoby lub mienia, by wymuszać lub zastraszać rządy czy społeczeństwa, często dla osiągnięcia celów politycznych, religijnych lub ideologicznych.
W encyklopedii PWN – terroryzm - działalność małych, ekstremistycznych ugrupowań, które za pomocą zabójstw, zagrożeń śmiercią, mordów politycznych, porwania zakładników, uprowadzeń samolotów i innych podobnych środków potępianych przez społeczność międzynarodową, usiłują zwrócić uwagę opinii publicznej, w których działają określone ustępstwa lub świadczenia na swoją korzyść (np. zwolnienie więzionych terrorystów, okup)
Komisja Europejska - terroryzm - wszelkie celowe akty popełnione przez pojedyncze osoby lub organizacje przeciw jednemu lub kilku państwom ich instytucjom lub ludności w celu zastraszania oraz poważnego osłabienia lub zniszczenia struktury politycznej, gospodarczej i społecznej kraju.
Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – akt terroryzmu - każdy czyn popełniony przez osobę lub grupę osób z udziałem przemocy lub groźby jej użycia przeciwko państwu, jego instytucjom jego ludności w ogólności lub konkretnym jednostkom, motywowanym przez separatystyczne aspiracje, ekstremistyczne koncepcje ideologiczne, fanatyzm lub irracjonalne i subiektywne czynniki, zorientowany na stworzenie klimatu terroru wśród osób publicznych, określonych jednostek lub grup w społeczeństwie bądź w całym społeczeństwie.
Podsumowując można stwierdzić iż terroryzm jest stosowaniem aktów gwałtu i przemocy przez pojedyncze osoby bądź organizacje działające w konspiracji przeciw istniejącemu porządkowi ustanowionemu przez państwo podjęte w celu wymuszenia od władz państwowych i społeczeństwa określonych zachowań oraz świadczeń często naruszające dobra osób postronnych.
RYS HISTORYCZNY:
Herostrates z Efezu:
Uznany za pierwszego w dziejach terrorystę.
W 356 p.n.e podpali świątynie Artemidy.
Herostrates był ubogim szewcem, chcącym uzyskać sławę przez zniszczenie budowli uważanej przez Greków za jeden z ówczesnych cudów świata.
Spartanie:
Proces wychowywania i szkolenia - młodych ludzi przygotowywano do walik i zabijania przeciwnika.
Kandydaci na wojowników musieli przejść rodzaj rytuału lub manewrów polegających na zabijaniu helotów, czyli spartańskich niewolników wywodzących się z ludności podbijanych ziem.
W Atenach po klęsce w wojnie peloponeskiej Spartanie narzucili Ateńczykom władzę komisji oligarchicznej.
Sykariusze - działali na terytorium Palestyny w 1 w. n.e. - ich wrogami byli Rzymianie.
Historyczne nastrasza udokumentowana grupa terrorystyczna.
Żydowska sekta religijna walcząca o niezależność terytoriów dzisiejszej Palestyny.
Swoje postępowanie motywowali ideologią o charak polityczno-religijnym.
Przy pomocy krótkich mieczy mordowali przeciwników politycznych.
Podpalali budynki publiczne oraz utrudniali dostawy wody do Jerozolimy.
Asasyni - pierwsza poważna organizacja terrorystyczna – powstała ok. 1090 r.
Grupa szyickich izmailitów - organizacja zakonna ze ścisłą hierarchią i stopniami wtajemniczenia.
Nazwa wywodzi się od słowa „haszaszyni” - wojownik palący haszysz. Posłuszni i fanatyczni, gotowi zginąć na rozkaz swojego władcy.
Uważali się za wysłanników Boga a morderca przez nich dokonywane były aktami religijnymi. W walce używali tylko i wyłącznie sztyletów co stanowiło ich rytuał.
Jednym z ważniejszych celów była walka z krzyżowcami którzy w tamtym okresie najeżdżali ziemie arabskie.
Mongołowie - w pierwszej połowie XII w. utworzyli zmilitaryzowane państwo, dokonując bezustannych podbojów stosując ludobójstwo i terroryzm.
W 1206r. mongolski wódz Temudżyn przybrał imię Czyngischana szerząc wiarę w boskość swojej misji i mongolskie panowanie nad całym światem.
Mesjanizm stepowy - ujarzmienie innych ludów i okrucieństwo jako najwyższa cnota (wszystkie ludzkie społeczności miały się stać częścią mongolskiego imperium).
W latach 1564 – 1572 car Iwan Groźny wprowadził rządy skrajnego terroru wydzielając z części Rosji ziemie poddane władzy terrorystycznych oddziałów siepaczy trwa walka o Opricznine.
Zbrojne oddziały kilku tysięcy jeźdźców w czarnych uniformach i na czarnych wierzchowcach szerzyły terror grabiąc, mordując i dokonując zesłań bojarów.
Rewolucja Francuska – upowszechniono się słowo terroryzm i terror. W latach 1793-794 Komitet Ocalenia Publicznego, Trybunał Rewolucyjny, Komitety Rewolucyjne i ich agenci, stosowali na wielka skalę represje przeciw faktycznym i wyimaginowanym wrogom rewolucji.
Najbardziej krwawy okres rządów Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego został nazwany wielkim terrorem.
W publicznym gilotynowaniu, pacyfikowaniu i mordowaniu więźniów zginęło ok 40 000 ofiar.
Ok 300 000 francuzów poddano represjom i przetrzymywano w więzieniach .
W niektórych rejonach Francji stosowano krwawe egzekucje i ludobójcze metody pacyfikacji bez żadnych postanowień sądowych.
Włoscy Karbonariusze - wspierali organizację rewolucji we Włoszech w 1820, 1830, 1831, 1848. Ich działalność była skierowana przeciwko absolutyzmowi i klerowi, zwłaszcza rządom Habsburgów. Nazwa pochodzi od włoskich węglarzy, którzy ukrywali zbiegów politycznych
Tajna organizacja, która ścisłą hierarchie i swoiste rytuały.
Należeli do nich przedstawiciele różnych warstw społecznych .
Obowiązywała w niej zasada bezwzględnego posłuszeństwa.
Za zdradę tajemnicy karą była śmierć.
Poprzez zamachy walczyli o niepodległość zniewolonych Włoch.
Zdołali doprowadzić do powstania na terenach Włoch i Hiszpanii.
Anarchiści - w latach ok. 1875-1914 - transformacja terroryzmu. Anarchizm - gr. anarchas –pozbawiony władcy, był zbiorem rozmaitych doktryn, które opierały się na przekonaniu że zło tkwi w instytucjach życia politycznego i gospodarczego
król kapitał, kościół - jako wrogowie anarchistów.
wartość najwyższa - indywidualna wolność każdego człowieka, a ostateczny cel walki to stworzenie społeczeństwa nie używającego siły i przymusu w którym wszyscy ludzie będą równi.
terroryzm stał się głównym ośrodkiem walki z instytucjami państwowymi.
pod koniec XIX w. w Europie miało miejsce wiele ataków o charakterze terrorystycznym m. in. w 1874 roku we Włoszech odbyło się wiele zamachów terrorystycznych.
Terroryzm nacjonalistyczny – za pomocą zbrodniczych metod realizuje się skrajnie nacjonalistyczne, faszystowskie i szowinistyczne idee - przełom XIX i XX w.
ormiański ruch nacjonalistyczny we wschodniej Turcji zastosował terrorystyczną strategie w walce z osmańskim rządem również Macedończycy podjęli walkę przeciwko Turkom
Serbowie założyli nacjonalistyczne organizacje których działalność miała głownie charakter antyhabsburski
I Wojna Światowa wybuchła w następstwie zamachu na habsburskiego arcyksięcia Ferdynanda w 1914 roku w Sarajewie zginął z rąk bośniackiego Serba członka organizacji Młoda Bośnia
Początek XX wieku – dążenie Ulsteru do Irlandii przybrało formę terroryzmu separatystycznego IRA ( irańskiej armii republikańskiej). Przedstawiciele IRA którzy nie uznali traktatu brytyjsko-irlandzkiego. W wyniku licznych ataków zginęło i zostało rannych wiele osób.
Lata międzywojenne 1918-1939-okres funkcjonowania faszystowskich bojówek o charakterze terrorystycznym na terytorium Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Rumuni.
Akt terrorystyczny:
- jest nieodłącznie polityczny, jeżeli chodzi o cele i motywacje,
- jest tak zaplanowany by nieść dalekosiężne reperkusje psychologiczne wykraczające poza bezpośrednią ofiarę czy cel,
- jest stosowany przez organizacje o dającej się zidentyfikować hierarchii przywódczej, konspiracyjnej strukturze komórek której członkowie nie noszą mundurów ani znaczków identyfikacyjnych,
- jest dokonywany przez ugrupowanie subnarodowe albo twór niepaństwowy,
- stosuje przemocy albo -co równie ważne - grozi jej zastosowaniem.
Cele terroryzmu:
Konieczność dotarcia do publiczności a nie tylko do bezpośrednich ofiar zamachu, wymaga od terrorystów takiego zaplanowania ataku by przyciągnąć uwagę telewizji prasy i radia.
Cel pierwotny (główny) - uzyskanie ustępstw lub korzyści, reklamy-terroryści chcą zwrócić uwagę świata na sprawę, siania niepokoju i zamętu, rozmyślnego wywołania represji, wymuszania posłuchu i lojalności, poczucia winy,
Cel pierwotny przyjmuje postacie:
-uzyskanie ustępstw i korzyści
-reklamy,
-siania niepokoju i zamętu,
-rozmyślonego wywoływania represji ,
-wymuszenia podsłuchami i lojalności,
-poczucia winy.
Kryteria klasyfikacji ruchów organizacji terrorystycznych
- działający przedmiot,
- cele ataku,
- taktyka walki,
- polityczna strategia,
- założenia doktrynalne i cele ideologiczne,
- terytorium działania.
Klasyfikacja ruchów terrorystycznych ze względu na działający podmiot (kto jest terrorystą)
Terroryzm polityczny:
terroryzm agenturalny - terroryści są inspirowani sponsorowani i sterowani przez obce państwo,
terroryzm ideowy - terroryści poprzez zbrodnie starają się wcielać w życie idee które wyznają.
Terroryzm niepolityczny:
terroryzm kryminalny - działania mafii i gangów,
terroryzm szaleńców - pojedyncze osoby.
Comments